نـمـاز و نـیـایـش

دو رکعت نماز عشق را ب جا می آورم

۲ مطلب در مرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

چرا بنده من نمازش را تند می خواند؟

سعید میرزابگیان | شنبه, ۱۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۲۲ ب.ظ | ۱ نظر

آیت الله حق شناس (ره) درباره عبادت و مناجات انسان با خدا می فرماید:

اگر نمازت را تند تند بخوانی ، پروردگار به ملائکه می فرماید:

چرا این بنده من نمازش را تند می خواند؟ مگر رفع شدائد او ، مگر انجام حاجات و مقاصد او به دست کسی غیر از من است؟!

این روایتی را که خواندم ، مرحوم حاج میرزا جوادآقا در اسرار الصلاة آورده است و همین در حجیتش کافی است.

با عبادت من، معاشرت نکردن با دیگران ضرری نخواهد داشت.پروردگار در حدیث قدسی می‌فرماید:

به بندگان من بگو آن اشخاصی که به محبت من متوجه هستند، اگر در اثر عبادت من با یک کسی معاشرت نکنند؛ به آن‌ها ضرری وارد نخواهد شد.

«قل لعبادی المتوجهین الی بمحبتی ما شرکم اذا احتجبتم عن خلقی»

  • سعید میرزابگیان

۱۰ توصیه رهبر معظم انقلاب درباره آداب نماز

سعید میرزابگیان | پنجشنبه, ۲ مرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۲۲ ب.ظ | ۰ نظر
یکی از توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان در سال های متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است که پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، برخی توصیه ها در گزیده بیانات ایشان در این باره را مرور کرده است که به شرح ذیل می باشد: 

1. معنای کلمات نماز را بدانیم  همه آحاد نمازگزار باید سعی کنند که نماز را با توجه به معانی کلمات بخوانند، یعنی در نماز با خدای عزیز و رحیم سخن بگویند. این است آن سرچشمه فیضی که جان نمازگزار را سیراب می کند. البته این حقیقت نباید دستاویزی برای نفس بهانه گیر باشد که اگر توفیق چنین توجه و حضوری نیافت، نماز را ترک کنند. نماز در هر صورت واجب و فریضه است و تارکِ نماز بزرگترین فرصت ارتباط با خداوند سبحان را از دست می دهد.  لازم است دست اندرکاران، اوراقی شامل ترجمه نماز در همه سطوح، فراهم و میلیونها نسخه از آن را در همه جا منتشر کنند. به هر کسی باید این امکان را بدهید که معانی کلمات نماز را بفهمد. ۱۸ /۶/ ۱۳۷۷  البته کسانی که عربی نخوانده اند و معنای این جملات را نمی دانند، اگر در حال نماز همین اندازه توجه پیدا کنند که با خدا حرف می زنند و به یاد خدا باشند، این هم بهره خوبی است؛ ولی سعی کنید که معنای نماز را بدانید. یاد گرفتن معنای نماز، کار خیلی آسانی است؛ خیلی زود می توانید ترجمه این چند جمله را یاد بگیرید. نماز را با توجه به معنای آن بخوانید. این نماز است که «قربان کلّ تقیّ» خواهد بود. نمازْ نزدیک کننده انسان به خداست اما نزدیک کننده انسان باتقوا.  ۶ /۲/ ۱۳۶۹ 
  • سعید میرزابگیان